Розробки уроків. 9 клас. Розділ. Ти - людина, отже, маєш права

Розробки уроків. 9 клас.   Розділ. Ти - людина, отже, маєш права

  Урок 13. Тема.   Демократія.

                                                Участь громадян у житті демократичної держави.

Мета. – ознайомити учнів з поняттям «демократія», «самоврядування» та вказати форми участі громадян у житті демократичної держави; на конкретних прикладах показати діяльність шкільного   самоврядування ; навчити самостійно знаходити та опрацьовувати правову  інформацію; виховувати в учнів активну життєву позицію, основою якої було б добро і справедливість.

Очікувані результати

Після  уроку учні зможуть :

-                     розтлумачувати поняття ««демократія», «самоврядування»;

-                     розповідати про способи впливу громадян  на політику демократичної   держави та форми їхньої участі у суспільному житті;

-                     розповідати про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні;

-                     оцінювати важливість участі громадян у вирішенні загальнодержавних питань та проблем життя громадян;

-                     висловлювати власну позицію щодо громадянської активності особи.

Обладнання: Конституція України, Конвенція ООН «Про права дитини»,Закон України «Про охорону дитинства», закое України «Про дитячі і молодіжні громадські організації», чорний ящик, робочі матеріали до теми.

Епіграф «Демократія є гідною метою політичного розвитку людського суспільства»

                                       Орієнтовний план  уроку    Метод «Чиста дошка»

                                             1.Гра – розминка «Сюрприз»

                                             2.Вправа «Мікрофон»

                                             3.Вправа «Займи позицію», «Зміни позицію»

                                             4. Словникова робота.

                                             5.Практикум.

                                             6.Робота з документом

                                            7.Робота в парах

                                            8.Вправа «Виправте помилки»

                                           9.Імпровізаційна інсценізація учнівських зборів.

                                                         Хід уроку

І.Організаційна частина.

Взагалі правознавство означає правда і справедливість. Ульпіан стверджував «Наука про добро і справедливість» то я вам бажаю , щоб добро і справедливість супроводжували Вас по житті , і ви цим самим віддячували людям. І тоді світ стане добрішим і справедливішим.

 

-                     До Вас на урок я прийшла з чорним ящиком, всередині якого лежать речі , пов’язані з темою ,І сама тема уроку.

1.                Знаходиться те , що містить три слова : права , обов’язки,     свободи.(Конституція)

2.                Документ , де записані права дитини.( Конвенція ООН)

                                                              Розминка – гра

                                    1.Коли була прийнята Конституція України?

                                    2.Коли Україна проголосила незалежність ?

                                    3.Які види прав ви знаєте ?

                                   4.До яких прав належить право на освіту?

                                   5. Назвіть закони , які проголошують право на освіту?

                                  6.Л.Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря для дихання.

     Вправа «Мікрофон»

6.Які права належать до політичних?

Мотивація

Мабуть у сучасному політичному житті немає більш популярного поняття ,

 ніж «Демократія». Без нього не обходиться політична промова, стаття , інтерв’ю.Більшість політичних партій у своїй назві містятьслово «демократична».Хто тільки не називає себе демократами.

Виникає питання «що таке демократія?»

Оголошення і представлення теми , очікуваних результатів

- Визначіть в темі «Участь громадян у житті демократичної держави.»

опорні слова.

-                     Як Ви думаєте , про що ми будемо вести мову ?

-                     Що Ви очікуєте дізнатися на уроці?

Робота з епіграфом

Вправа « Мікрофон»

Проблемні завдання:

1.Яку державу називають демократичною?

2.Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави?

3.Чи існує демократія у шкільному житті?

                Метод « Чиста дошка»

План вивчення нового матеріалу :

1.Що таке демократія?

2.Форми демократії.

3.Самоврядування

4. Громадські об’єднання

 

( За О.І.Пометун)Уявіть , що ви – пасажири корабля , який затонув внаслідок аварії. Вам пощастило. Поблизу від місця аварії були  розташовані два

безлюдних острови. Частина пасажирів дісталися одного остова, а інші- другого.Проблема : як організувати своє життя , щоб вижити. Можливий

розвиток ситуації :

  на одному з островів потерпілі пасажири збирають збори , обирають лідера за принципом особистих якостей і організовують владу на демократичних засадах ( кожний  з них робить свій внесок у головне – вижити; хтось їжушукає, хтось будує і т.д. на другому острові владу захопив силою лідер, насильницьким методом організовує виживання пасажирів (пасажири виконують завдання диктатора незалежно від умінь) . Таким чином, на обох островах є влада , кінцева мета якої – організувати виживання, але природа цієї  влади – різна , і ставлення людей неоднакове.

-                     Яка влада і чому краща , справедливіша?

-                     На якому острові Ви б хотіли виживати ?

-                     Вправа « Займи позицію»

1.Що ж таке демократія ?

Робота з словником .Демократія – це форма політичної організації суспільства, що характеризується участю народу в управлінні державою, народ є джерелом влади.

Демократія ------народовладдя

Яку ж державу називають демократичною?

Орієнтовні відповіді:

1.                незалежність правосуддя ;

2.                рівність всіх громадян перед законом , реалізація прав і свобод ;

3.                багатопартійність ;

4.                існування всії форм власності ;

5.                верховенство права.

Отже , кожна людина – творець демократії, від активності її громадянської позиції залежить сила демократії. Дуже важливо , щоб демократичні засади

діяли на всіх рівнях – від  класного до державного.

Слово вчителя.

Розрізняють дві форми демократії:

1.пряма ( безпосередня)

2.непряма ( представницька)

Україна за Конституцією республіка , за формою режиму – демократична( ст.1).Єдиним джерелом влади – є народ, який проголошено носієм

суверенітету. З метою забезпечення народовладдя і безпосередньої участі громадян в управлінні державними та місцевими справами проводяться

вибори і референдуми – це найбільш поширені  в Україні форми демократії,  через які здійснюється безпосереднє волевиявлення народу.

Практикум.

Вчитель зачитує ситуації , а учні відповідають , про яке право йдеться.

1.У день голосування громадянин Микита Чайченко завітав до виборчої дільниці та віддав свій голос за кандидата у депутати від однієї партії.

(право обирати)

2.Центральна виборча комісія оприлюднила результати референдуму щодо двопалатного парламенту.

 (право обрати участь у референдумі)

3.Мешканці селища Лугове обрали Світлану Марочко головою селищної ради. (право обирати та бути обраним до органів місцевого самоврядування)

4.За результатами конкурсного відбору О.Петренко був призначений на посаду директора одного з міністерств.

( право доступу до державної служби)

5.мешканці м.Калинівка провели на центральному майдані мітинг проти  будівництва на околиці міста сміттєпереробного підприємства.

( право брати участь у мітингах)

Отже , існує два шляхи участі у житті демократичної держави.

Робота з словником.

Самоврядування – це право територіальної громади ( жителів села , селища ) самостійно вирішувати питання місцевого значення

       Вибори , місцевий референдум

      

       Сільськиі , селишні , міські ради

 

        Районні , обласні ади

Символом Італії стала в’язка прутиків.

-                     Чому , як ви думаєте? ( в єдності сила).

-                     Так само і в людському житті. Уявіть собі, що на місці спортивного майданчика вирішили побудувати сміттєпереробне підприємство , яке дуже забруднює навколишнє середовище.

-                     Чи легко буде вирішити  цю проблему одній людині ?

-                     А як можна  буде вирішити цю проблему?

Об’єднання небайдужих людей.

Конституція  України , ст.36 гарантує

Робота з документом

Прочитайте в голос , визначте , які види об’єднань громадян можуть створюватися в Україні?

Для чого вони створюються ?

Робота в парах

Завдання 1 пари :

Хто може бути членами політичних партій?

Які завдання ставлять перед собою політичні партії?

Завдання 2 пари :

Хто може бути членами громадянських організацій?

На що спрямовують свою діяльність громадські організації?

Завдання 3 пари:

Чи мають право діти брати участь у громадських організаціях?

Чи дозволяється створення дитячих організацій політичного та релігійного спрямування?

В ході роботи пари заповнюють таблицю:

1 пара

Політичні партії

2 пара

Громадські організації

3 пара Дитячі та молодіжні організації

1

 

 

 

2

 

 

 

 

Робота з словником

Громадські організації – це добровільне об’єднання людей , з метою

задоволення спільних інтересів і потреб.

Політична партія – це об’єднання громадян , які  ставлять перед собою

політичні завдання.

 

-                     Чи існує демократія в шкільному житті ?

Інсценізація учнівських класних зборів.

Вправа «Виправте помилки»

Метод «Зміни  позицію»

Чи захотіли б Ви змінити острів ? Чому?

Підсумки. Отже, демократія відіграє прогресивну роль. Від її повноти

залежить добробут , розвиток усіх сфер громадянського суспільства. Кожна людина – творець демократії. Сьогодні в Україні відбувається процес

розбудови держави , утвердження демократії.Тому , якою буде наша Вітчизна , залежить від нас , оскільки Ви і є її майбутнє.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 11.,інсценізувати установчі збори уявної дитячої організації , користуючись пам’ятками

                                          Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .Практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль: Навчальна книга –

Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

 

 

                      Робочі матеріали до теми уроку: 

                            Демократія

Участь громадян у житті демократичної держави

Епіграф « Демократія є гідною метою політичного розвитку людського суспільства»

Проблемні  завдання :

Яку державу  називають  демократичною ?

Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави?

Чи існує демократія у шкільному житті?

                  План

1.Що таке демократія ?

2.Форми демократії ( народовладдя)

4.Самоврядування

5.Громадські об’єднання

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ДОКУМЕНТИ

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ               Ст.1 ,ст.7,   ст.36, ст.37

 КОНВЕНЦІЯ ООН «ПРО ПРАВА ДИТИНИ»

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ОХОРОНУ ДИТИНСТВА»

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ДИТЯЧІ І МОЛОДІЖНІ ГРОМАДСЬКІ

ОРГАНІЗАЦІЇ»

                     ПЛАН РОБОТИ

1.     Гра – розминка «Сюрприз»

2.     Вправа  «Мікрофон»                                         

3.     Вправа «Займи позицію», « Зміни позицію»

4.     Словникова робота

5.     Практикум

6.     Робота з документами

7.     Робота в парах

 8. Вправа « Виправте  помилки

9. Імпровізаційна інсценізація учнівських зборів                                  

Метод « ЧИСТА ДОШКА»

       Правовий словник  до теми :

Демократія  - з грецької « народовладдя»

-                       це форма політичної організації суспільства, що                

характеризується  участю народу в управлінні державою, народ є джерело

влади.

 

Демократична держава – це держава, джерелом влади якої є народ, який

                                              бере   участь в управлінні державою.

 

Місцеве самоврядування – це право певної територіальної громади

                                                ( мешканців села , селища) самостійно 

                                                вирішувати питання

                                               місцевого значення    в межах Конституції..

Громадська організація – це добровільне обєднання людей з метою

                                            задоволення спільних інтересів і потреб.

                    Ознаки демократичної держави:

1.     Рівність усіх громадян перед законом, реалізація прав і свобод;

2.     Існування різних форм власності.

3.     Багатопартійність.

4.      Верховенство права. Незалежність правосуддя

 

Право брати    участь  у виборах          -------                                      з 18 років

Право стати депутатом органів місцевого самоврядування ------з 18 років

Право стати народним депутатом ----------                                      - з 21 року

Право стати Президентом -----                                                            з 35 років.

Право вступу до дитячої організації  -----------------з 6 років

Право вступу до молодіжної організації -------------з 14 років

1.

 Робота в парах :

1.Хто може бути   членами політичних партій?

2.Які завдання ставлять перед собою політичні партії ?

2.

Робота в парах:

1.Хто може бути членами громадських організацій ?

2.На  що спрямовують свою діяльність громадські організації? ( мета)

3.

Робота в парах :

1.Чи мають право діти брати участь у громадських організаціях?

2.Чи дозволяється створення дитячих організацій політичного та релігійного спрямування ?

Заповнити таблицю:

 

 

 

 

1 пара

Політичні партії

2 пара

Громадські організації

3 пара

Дитячі і молодіжні організації

1.

 

 

 

2.

 

 

 

  Вправа « Виправте помилки»

Демократія – це форма політичної організації суспільства , що

характеризується владою вождя  в управлінні державою, вождь є джерелом

 влади в такій

державі. Дуже важливо , щоб демократичні засади діяли не на всіх рівнях. Розрізняють 2 форми демократії : пряма і безпосередня. Вибори і референдуми заборонені в Україні, дозволяються лише створювати громадські організації . Отже,. демократія відіграє мінімальну роль в житті держави. Все залежить від майбутнього покоління . Це нас.

УРОК 9.

Тема. Що таке права ісвободи людини

Мета. Ознайомити учнів з основними поняттями «права людини»,«міжнародні стандарти прав людини»; дізнатися про види прав  свобод

людини , вміти наводити приклади ;  розкрити особливу роль прав і свобод людини  у відносинах людини і держави, значення захисту прав людини і громадянина; розвивати вміння учнів аргументовано обстоювати власнуточку зору , працювати в парах , групі; виховувати активну позицію школярів.

Очікуванні результати.

Після  цього уроку учні зможуть :

-         пояснювати поняття «права і свободи людини»;

-         характеризувати види прав і свобод людини і наводити приклади;

-         називати міжнародні документи з прав людини і дитини та аналізувати зміст статей Загальної декларації прав людини , Конвенції ООН           про права дитини ;

-         висловлювати  власні судження про значення  прав людини і дитини.

Епіграф :« Рівність прав не в тому , що всі ними користуються , а в тому ,що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

 

                                                      План  уроку

                    1.Гра – розминка(термінологічний , цифровий диктант, гра «Павутинка»

                    2. «Мозковий штурм»

                    3.Гра «Гора очікувань»

                    4. Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

                    5.Робота з словником

                    6.Робота з документами.

                    7.Вправа «Гроно»

                    8.Метод «Прес»

                          

                       Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань і мотивація

Гра – розминка.

1 група. Термінологічний диктант.

Дайте визначення понять : конституція , правовідносини, нормативно –правові акти,закон, підзаконні акти,правопорушення, юридична відповідальність.

2 група. Цифровий диктант

Що означає в праві :14,18,21,35,24.

3 група. Гра «Павутинка»Пропоную слово «закон», а учні навколо нього записують слова , пов’язані з ним.

Отже, одним із варіантів відповіді були права людей , дітей.

Кожна людина живе в тій чи іншій державі , має зв’язки з суспільством , в якому вона перебуває. Кожна країна визначає характер взаємозв’язків

суспільства та особи , держави і громадянина. Держава як офіційний представник суспільства юридично закріплює , насамперед в Конституції,

права та обов’язки людини і громадянина.Світовий і національний досвід дав можливість встановити ряд основоположних принципів у сфері прав людини і громадянина , які дістали закріплення в Конституції України.

-         Що ви розумієте під поняттям «права людини»? («Мозковий  штурм»)

 

ІІІ.Представлення теми, очікуваних результатів.

-Як Ви думаєте про що ми будемо вести мову ?

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Гора очікувань» (діти записують на окремих листочках

очікувані результати І прикріплюють них до підніжжя гори)

Робота з епіграфом « Рівність прав не в тому , що всі ними користуються ,

а в тому , що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

  План вивчення нового матеріалу:

1.Що таке права і свободи людини?

2.Загальна декларація прав людини.

3.Міжнародні акти про права дитини.

4..Механізми захисту прав людини.

Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

Словникова робота. Права людини – це захищена і гарантована державою можливість щось робити і здійснювати.

У світовій спільності набувала поширення ідея про те , що кожній особа від народження належить низка природних прав , які неможливо відібрати  ніякими приписами і законами.  Це природні права – це основоположні права , що належать людині від народження , а не через те , що їх надала держава.

Питання прав і свобод  людини посідає найважливіше місце як у світі , так

і в Україні.

Робота з документами.( пропоную класу об’єднатися та , читаючи,

обговорити текст Загальної декларації прав людини. Ст.3,ст.12,ст.13,ст.17, ст18, ст.20, ст.21-24, ст.26-27.)

Вправа «Гроно» ( пишу на дошці слова  «права людини», і пропоную

учням записати поряд всі асоціації , що виникають в учнів у зв’язку із цими словами

Приклад:

Життя                                                                   Медицина

Освіта                                                                   Культура

Праця                                                                    Відпочинок

                        ПРАВА ЛЮДИНИ

Мітинги                                                                Свобода совісті,думки,слова

Виборче право                                                      Свобода пересування

Власність                                                                Особиста недоторканість

Існують певні види прав людини. Це – особисті,політичні,економічні, соціальні, культурні.

Робота в парах.Вчитель називає різні види прав , а пари мають відзнайти:

1 пара – політичні, 2 пара – соціально – економічні, 3 пара – культурні , 4

пара – особисті.

Умови та принципи дотримання прав :

1.Рівноправність.

2. Повага до честі та гідності.

3. Єдність прав та обов’язків.

4..Можливість захисту своїх прав.

(зачитую матеріал з газет , а учні висловлюють свої думки стосовно дотримання чи недотримання цих принципів у кожній з наведених

ситуацій) У житті бувають випадки , коли права людини порушуються. У цих випадках дуже важливо вміти захистити себе, знати, хто може допомогти.

 

Робота з текстом Конституції ( ст.55, 101,121)

Отже , якщо ваші права порушені, існують органи й установи , які мають вам допомогти. Лише після того , як вичерпано всі національні засоби захисту,людина має право звернутися за захистом своїх прав до міжнародних оганів , організацій , зокрема до Європейського Суду з прав людини , який знаходиться в Страсбурзі.

 

До чого призводить порушення прав людини?

 

Чи  може  держава  обмежувати  права людини?

(метод «Прес»)

Вправа « Гора очікувань» ( учні , які дізналися бажаного піднімають листки

 з очікуванням на верх  гори .)

Сподіваюся , що сьогоднішня наша зустріч посіє у вас  ще одну зернинку

знань, адже найголовніше – усвідомлення  необхідності знати якомога більше

 про права людини.

Домашнє завдання.Опрацювати параграф 7.

Написати твір – есе «Чи  може держава  обмежувати  права людини?           

                          Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль :Навчальна книга –

 Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

                          Робочі матеріали

Тема. Що таке права і свободи людини

Епіграф :« Рівність прав не в тому , що всі ними користуються , а в тому ,

що вони надані» Сенека

Проблемне завдання .Чи може  держава обмежувати права людини?

 

     План  уроку

1.Гра – розминка(термінологічний , цифровий диктант, гра «Павутинка»

2. «Мозковий штурм»

3.Гра «Гора очікувань»

4. Випереджальне завдання «Історія розвитку прав людини»

5.Робота з словником

6.Робота з документами.

7..Вправа «Гроно»

8.Метод «Прес»

-         Що ви розумієте під поняттям «права людини»? («Мозковий  штурм»)

-          

-         План вивчення нового матеріалу:

-         1.Що таке права і свободи людини?

-         2.Загальна декларація прав людини.

-         3.Міжнародні акти про права дитини.

-         4.Механізми захисту прав людини.

 

-         Робота в парах.

Вчитель називає різні види прав , а пари мають віднайти:

1 пара – політичні,

2 пара – соціально – економічні,

3 пара – культурні ,

4 пара – особисті.

 

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 7.

Написати твір – есе «Чи  може держава  обмежувати  права людини?

 

 

УРОК 10

 Тема. Що означає бути  громадянином держави.

Мета. – розкрити  зміст  понять «громадянин», «громадянство»;ознайомити учнів з основними нормами Закону України «Про громадянство України»;

навчити розрізняти статус громадянина , іноземця, особи без громадянства , розв’язувати правові ситуації щодо набуття громадянства; формувати навички  самостійно опрацьовувати  правову літературу; виховувати в учнів гордість за свою державу , належність до українського громадянства.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

-         пояснювати , що таке « громадянство», хто такий «громадянин»;

-         розрізняти  статус громадянина , іноземця, особи без громадянства ;

-         називати підстави набуття й припинення громадянства України;

-         розв’язувати  правові ситуації щодо набуття громадянства дітьми;

-         оцінювати важливість та правове значення юридичного зв’язку людини

-         і держави, висловлювати  власне ставлення до правового статусу людини

-         та громадянина України.

 

План уроку:

1. Розминка

2. Практичне заняття.

3.Робота з словником

4.Вправа «Коло ідей»

5. Робота в групах.

6. Практикум.

7. юридична консультація.

 

               Хід уроку

І.Організаційна частина.

     ІІ.Актуалізація опорних знань і умінь.

Розминка  . Учні ,що сидять в І ряду , придумують і записують 2-3 речення зі словами «права людини».

Учні ,що сидять в ІІ ряду , закінчують словосполучення « Я думаю , що права людини – це....»

Учні ,що сидять в ІІІ ряду , назвуть 2-3 причини , які можуть переконати іншу людину знати свої права.

Практичне заняття.

Гра « Хто скоріше і точніше» Клас об’єднується в групи .Кожна  група отримує однакові картки , на яких написані права людини , які вони мають розкласти в чотири колонки згідно із класифікацією.

  

Підведіться ті , хто є громадянами України

Доведіть , що ви дійсно громадяни нашої держави.

Де це записано?

(вчитель показує паспорт громадянина України, свдоцтво про народження.)

-         Чи  можливе  існування  людини , не пов’язаної з жодною країною?

-         Що означає бути громадянином України?

-         Який документ підтверджує громадянство людини в Україні?

Будь –яка держава може функціонувати лише тоді , коли є люди , що живуть у ній , створюють потужний потенціал і захищають її. Як же

визначити приналежність громадянина до певної держави?Зараз ми ознайомимося з цією проблемою

ІІІ.Представлення теми , очікуваних результатів.

Про що піде мова на уроці?

Про що ви б хотіли дізнатися?

( діти записують , а потім порівнюємо їх з очікуваними результатами уроку в підручнику.)

План вивчення нового матеріалу:

1..Що таке громадянство.

2.Порядок набуття громадянства України

3.Порядок  припинення громадянства України

4.Порядок визначення громадянства дітей.

                        Робота з словником

Громадянство –це юридично визначений, стійкий, необежений у просторі правовий зв’язок між особою і певною державою, що визначає їхні взаємні

права та обов’язки.

                         Вправа « Коло ідей» ( обговорення у загальному колі питання:

1. Що означає юридично визначений ?

2. Що означає стійкий ?

3. Що означає необежений у просторі ?

4 . Що подібного і відмінного у поняттях «людини,особа,громадянин»?

5..З якого віку можна набути громадянство?

Цінність прав людини закріплено у Загальній Декларації про права людини, Конституції України, Законі України « Про громадянствоУкраїни». У цих  документах говориться , що :

Людина – це біологічне поняття, частина природи, що підпорядковується біологічним законам та пристосована до суспільного життя.

Особа – це соціальне поняття, учасник людської діяльності.

Громадянин – це політико – правове поняття, що належить до постійного населення держави і пов’язаний з певною державою.

 

-         Чи  можливе  існування  людини , не пов’язаної з жодною країною?

Можливо, у такому разі особа без громадянства – це апатрид.

Особа з подвійним громадянством – біпатрид.

Робота в групах. Відкрийте Закон України «Про громадянство

України »,розділ ІІ(ст.6-8);розділ ІІІ(ст.17 – 19)

1 група.Набуття громадянства .

2 група. Припинення громадянства.

( виступ доповідачів)

Практикум. Чи має право особа на набуття громадянства України внаслідок прийняття до громадянства?

1.Громадянин Польщі , який є співвласником приватного спільного

підприємства , розташованого в Україні.

2. Особа без громадянства , що скоїла зумисне вбивство в Туреччині.

3. Особа ( громадянин Румунії) , що вийшла із в’язниці в Україні, де відбувала покарання ( позбавлення волі на 5 років)за подвійне вбивство через

необережність.

4.Професор Кембриджського університету , громадянин США.

5. Громадянин однієї з арабських країн , який є власником заводу в Україні й підозрюється у фінансуванні палестинських терористів.

 

Закон України «Про громадянство України»регулює питання громадянства

дітей, визначаючи  порядок  визначення  громадянства дітей.

Порядок визначення  громадянства дітей.

Гром –во одного з батьків

Гром –во другого з батьків

Місце народження

Гром - во

Громадянин України

Гром –н Украни

Україна

Україна

Громадянин України

Громадянин України

За межами України

Україна

Громадянин України

іноземець

Україна

Україна

Громадянин України

іноземець

За межами України

Україна

Громадянин України

Без громадянства

Україна

Україна

Без громадянства

Без громадянства

Україна

Україна

невідомий

невідомий

Україна

Україна

Узагальнення і систематизація знань і умінь учнів.

А)батьки дитини є громадянами України, але на момент її народження постійно живуть у Індії;

Б)батько дитини – громадянин Австрії, мати – громадянка України,постійно живуть у Румунії;

В)дівчинка, громадянка України, одружилася з громадянином Пакистану та виїхала з ним жити на його батьківщину;

Г)біля пологового будинку в м. Чернігові знайдено новонароджену дитину. Встановити її батьків не вдалося.

Громадянство визначає взаємні права та обов’язки громадянина і держави, у

свою чергу громадяни впливають на життя суспільства. Бути громадянином

своєї держави – це означає скрізь і завжди відчувати її турботу , підтримку, можливість мати та реалізовувати свої права та свободи.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 8, письмове завдання №8.

 

                          Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль :Навчальна книга –

Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

                                         Робочі матеріали

Тема. Що означає бути  громадянином держави.

План уроку:

1. Розминка

2. Практичне заняття.

3.Робота з словником

4.Вправа «Коло ідей»

5. Робота в групах.

6. Практикум.

7. юридична консультація.

План вивчення нового матеріалу:

1..Що таке громадянство.

2.Порядок набуття громадянства України

3.Порядок  припинення громадянства України

4.Порядок визначення громадянства дітей.

Робота з словником

Громадянство –це юридично визначений, стійкий, необмежений у просторі правовий зв’язок між особою і певною державою, що визначає їхні взаємні

права та обов’язки.

Людина – це біологічне поняття, частина природи, що підпорядковується біологічним законам та пристосована до суспільного життя.

Особа – це соціальне поняття, учасник людської діяльності.

Громадянин – це політико – правове поняття, що належить до постійного населення держави і пов’язаний з певною державою.

Робота в групах. Відкрийте Закон України «Про громадянство

України »,розділ ІІ(ст.6-8);розділ ІІІ(ст.17 – 19)

1 група. Набуття громадянства .

2 група. Припинення громадянства.

( виступ доповідачів)

Порядок визначення  громадянства дітей.

Гром –во одного з батьків

Гром –во другого з батьків

Місце народження

Гром - во

Громадянин України

Гром –н Украни

Україна

Україна

Громадянин України

Громадянин України

За межами України

Україна

Громадянин України

іноземець

Україна

Україна

Громадянин України

іноземець

За межами України

Україна

Громадянин України

Без громадянства

Україна

Україна

Без громадянства

Без громадянства

Україна

Україна

невідомий

невідомий

Україна

Україна

 

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 8, письмове завдання 

 

УРОК 12.Тема. Право на освіту в Україні.

Мета. Розкрити юридичний зміст  права на освіту в Україні;ознайомити учнів із системою освіти; з’ясувати права та обов’язки  учасників навчального процесу;виховувати бажання поповнювати свої знання.

Очікувані результати:

Після уроку учні зможуть :

-         пояснювати юридичний зміст  права на освіту в Україні та висловлювати судження щодо його важливості для людини;

-         називати учасників навчально – виховного процесу, описувати , використовуючи положення нормативних актів , їх окремі права та               обов’язки та розв’язуват відповідні правові стуації;

-         досліджуват демократчні процес у жтті навчального закладу, функціонування органів учнівського самоврядування.

Правило «Вчити , щоб знати, знати , щоб жити гідно»

Епіграф: «Дім, в якому немає книги , схожий на тіло , в якому немає душі» Цицерон

 

План уроку

1. Розминка ( експрес – опитування)

2. Вправа « Криголам»

3.Робота в групах ( за текстом Конституції)

4. Диспут

5. Кейс – технологія

6. Повідомлення

7. Мікрофон

                              Хід уроку

І. Організаційна частина.

Розминка:

1.Учень на дошці створює схему «Класфікація прав і свобод людини»

2. Експрес – опитування

ІІ.Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

 Прокоментуйте: «Дім, в якому немає книги , схожий на тіло , в якому немає душі»Цицерон. Це і є епіграф до нашого уроку.

Мотивація навчання.Діти! Послухайте притчу про бритву , яку полюбляв розповідати своїм учням Леонардо да Вінчі. Одного разу сонячний промінь упав на бритву , і вона засяяла ,засліплюючи все навкруги. Побачвши своє відбиття у дзеркалі , бритва прийшла в захоплення , але відразу згадала, що їй доводиться голити густі чоловічі бороди , а перд цим її гострять на грубому бруску, і вона вирішила сховатися в таємному місці. Минув час , і бритва знову захотіла подивитися на себе в дзеркало. Але її лезо не виблискувало , його з’їла іржа, воно стало зазубреним , як стара пила. Так і людський розум притупляється та іржавіє від бездіяльності. В умовах дійсності, світлом для кожного з нас мають бути знання – головне багатство в нашому житті.

А девіз наших уроків права – « Вчити , щоб знати, знати , щоб жити гідно»

Вправа «Криголам»( за одну хвилину проілюструвати декількома словами  своє розуміння слова «школа».

ІІІ.Представлення теми, очікуваних результатів.

-         Що для Вас особисто значить освіта?

-         Чи співпадають терміни освіта і навчання? Якщо ні , то як  вони  співвідносяться?

-         Який рівеньосвіти ви вважаєте для себе достатнім і чому?

План вивчення нового матеріалу :

1.Право на освіту в Україні.

2.Права та обов’язки учасників навчального процесу.

3.Як працює учнівське самоврядування.

Робота в групах. 1) Прочитайте статтю 53 Конституції України, випишіть положення про обов’язковість ; 2) про принципиосвіти в Україні; 3)про гарантії освіти в Україні.( представлення своєї роботи)

Диспут.

Якими з названих гарантій права на освіту вам доводилося користуватися?

Чи повною мірою забезпечується в нашій державі право на освіту?

Розповідь вчителя про систему освіти в Україні. Система освіти в Україні складається із :закладів освіти ,наукових , науково- методичних і методичних установ, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти. В Україні встановлені такі освітні рівні:

-         початкова загальна освіта;

-         базова загальна середня освіта;

-         повна загальна  середня освіта;

-         професійно –технічна освіта;

-         неповна вища освіта;

-         базова вища освіта;

-         повна базова освіта.

Навчальні заклади , в яких можна здобути середню освіту:

-         середня ЗОШ І – ІІІ ст.( І ступінь – початкова, ІІ ступінь –основна, ІІІ ступінь – старша.)

-         гімназія;

-         спеціалізована школа ( школа – інтернат)

-         ліцей;

-         колегіум;

-         вечірня школа.

Робота з кейсом( кейс – технологія)

Перед вами лежить опис ситуації ( кейс), пакет документів і питання, які допоможуть вам знайти реальний вихід зі створеної ситуації. Ситуація про неповнолітню няню, яка закінчила 9 класів, і яка доглядає менших братиків і сестричку і тому не пішла до 10 класу.

-         Проаналізуйте ситуацію. Чи згодні ви з рішенням і діями батьків Марійки?

-         Які засоби розв’язання даної проблеми ви можете запропонувати?

Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» , статут школи визначають права та обов’язки  учасників навчально – виховного процесу: батьків , вчителів , учнів.

Повідомлення учнів.

Права учнів.

Права вчителів.

Права батьків.

Обов’язки  учня.

Узагальнення і систематизація знань та умінь учнів.

Проведення гри «Мікрофон».Учні говорять у «мікрофон»: «Сьогодні на уоці я дізнався...»,-далі розповідають про те , що запам’ятали  з пояснення. Потім кожний передає мікрофон сусіду.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 10, скласти розповідь про життя своєї школи , продовживши фразу: «Якщо я стану директором школи...»

                                         Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль :Навчальна книга –

Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

                             Робочі матеріали

Тема. Право на освіту в Україні.

Правило «Вчити , щоб знати, знати , щоб жити гідно»

Епіграф: «Дім, в якому немає книги , схожий на тіло , в якому немає душі» Цицерон

 

План уроку

1. Розминка ( експрес – опитування)

2. Вправа « Криголам»

3.Робота в групах ( за текстом Конституції)

4. Диспут

5. Кейс – технологія

6. Повідомлення

7. Мікрофон

План вивчення нового матеріалу :

1.Право на освіту в Україні.

2.Права та обов’язки учасників навчального процесу.

3.Як працює учнівське самоврядування.

Робота в групах. 1) Прочитайте статтю 53 Конституції України, випишіть положення про обов’язковість ; 2) про принципиосвіти в Україні; 3)про гарантії освіти в Україні.

( представлення своєї роботи)

Робота з кейсом( кейс – технологія)

Перед вами лежить опис ситуації ( кейс), пакет документів і питання, які допоможуть вам знайти реальний вихід зі створеної ситуації. Ситуація про неповнолітню няню, яка закінчила 9 класів, і яка доглядає менших братиків і сестричку і тому не пішла до 10 класу.

-         Проаналізуйте ситуацію. Чи згодні ви з рішенням і діями батьків Марійки?

-         Які засоби розв’язання даної проблеми ви можете запропонувати?

Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» , статут школи визначають права та обов’язки  учасників навчально – виховного процесу: батьків , вчителів , учнів.

Повідомлення учнів.

Права учнів.

Права вчителів.

Права батьків.

Обов’язки  учня.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 10, скласти розповідь про життя своєї школи , продовживши фразу: «Якщо я стану директором школи...»

 

УРОК 11. Тема. Конституційні права і свободи людини і громадянина.

Мета. Ознайомити учнів з конституційними правами, свободами та обов’язками  людини і громадянина; показати необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків; розвивати вміння користуватися джерелами права для аналізу правових ситуацій; виховувати повагу до конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Очікувані результати:

Після уроку учні зможуть:

-         Визначати , які права , свободи  й обов’язки мають громадяни України;

-         Порівнювати , якою мірою права і свободи , закріплені у Конституції України, відповідають Загальній Декларації прав людини;

-         Аналізувати життєві ситуації , пов’язані з реалізацією прав та виконання обов’язків громадян;

-         Сформувати власне ставлення до прав , свобод і обов’язків громадянина України.

 План уроку :

1.Робота в парах.

2 «.Мікрофон».

3.Порівняльна таблиця.

4. Практикум.

5. Робота з підручником.

6. Робота в групах.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація.Що ви думаєте з цього приводу? Працюючи в парах, обговоріть ситуацію.

Готуючись до уроку, Сергій прочитав кілька статей ІІ розділу Конституції України й помітив, що у статті 27 записано: « Кожна людина має невід’ємне право на життя», а у статті 39 – «Громадяни  мають право збиратися мирно , без зброї...» Він звернувся до своєї однокласниці із запитанням: « Чому в одних статтях мова йде про кожну людину, а в інших – тільки по громадян?»

ІІІ.Представлення теми , очікуваних результатів.

План вивчення нового матеріалу:

1.Конституційні права і свободи.

2. Конституційні обов’язки громадян України.

- Пригадайте , які види прав існують. Створіть схему.

Бесіда за методом «Мікрофон»

-         Як ви розумієте, що таке права людини?

-         Чи може бути свобода необмеженою?

-         Які обов’язки має людина? Громадянин?

Робота в парах.

1.     Прочитайте скорочений текст розділу ІІ Конституції України.Об’єднайте наведені статті у групи.

2.     Дайте назву кожній групі статей. Оберіть одну із груп і складіть стислий перелік прав і свобод , що входять до цієї групи .

3.     З”ясуйте, чи відображені у Конституції України групи прав , записані в Загальній декларації прав людини?

4.     Визначте , якою мірою Конституція України відповідає Загальній декларації прав людини?

У державі важливу роль відіграє єдність прав і обов’язків . Для того , щоб правильно визначити конституційні права і обов’язки , складемо порівняльну таблицю, користуючись Конституцією України

Статті Конституції

Права гром –на

обов’язки гром – на

обов’язки

держави

Ст.23

 

 

 

Ст. 25

 

 

 

Ст.34

 

 

 

Ст.35

 

 

 

Ст.36

 

 

 

Отже , дуже важлива взаємодія прав , свобод і обов’язків. Це шлях , який обирає правова держава.

Знання норм Конституції допоможе вам знайти вихід у різноманітних життєвих ситуаціях.

Практикум.

Робота з підручником  на ст.66, учні аналізують ситуації.

Робота в групах

Доберіть два – ти словосполучення зі словами «обов’язок», що відображають реальні ситуації вашого шкільного життя.

-         Чи завжди ви виконуєте ваші обов’язки ?

-         Чи є виконання обов’язків важким для вас ? Чому?

-         Поясніть, чи є обов’язки обмеженням ваших прав.Чому?

Пояснити , що означає «неухильно виконувати вимоги Конституції України та законів України, не посягати на права й свободи , честь і гідність інших людей»

Пояснити , що означає «кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори  в порядку і розмірах , установлених законом»

Пояснити , що означає «кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ними збитки»

Пояснити , що означає « шанування державних символів, захищати Вітчизну, її незалежність і територіальну цілісність».

Обговорення результатів.

Робота з законом України «Про військовий обовязок та військову службу»

Розгляд ситуацій:

1.     26 – річний громадянин М. щойно закінчив навчання в транспортному університеті, але працює не за фахом.

2.     22 – річний громадянин К.. навчається в професійно – технічному училищі.

3.     21 – річний громадянин Ф., який працює водієм , обраний депутатом районної ради.

4.     23 – річний  громадянин Т., який працює зварювальником , має 5 – річних синів – близнюків.

Як  ви вважаєте, що є важливішим – здійснювати свої права чи виконувати свої  обов’язки ?Наведіть приклади.

Це і буде вашим д/з.,опрацювати параграф №9

 

 

                          Література

1. Бізбіз Т.О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали.- Х.:Вид.група «Основа»,2009.

2.Демократія та особистість: можливий вплив ,Нейман В.В./Історія та правознавство, №10(182), квітень 2009.

3.Конституція України, К.:Видавничий дім «СКІФ»,2009.

4.Литвиненко Т.А. Правознавство ( практичний курс).9  клас:розробки уроків .-Х.:»Ранок»,2009.

5..Наровлянський О.Д.Правознавство (практичний курс):Підр.для 9 класу.-К.:Грамота,2009.

6.Пометун О.,Ремех Т.,Пилипчатіна Л. Правознавство .практичний курс:  методичний посібник для вчителів зош ,які викладають курс у 9 класі.-Київ .:

Логос ,2009.

7.Пометун О.І.,Ремех Т.О.,Гейко І.М. Практичне право : навч. Посіб.:8 клас.- К.:А.С.К.,2006.

8.Ратушняк С.П. Збірник задач 9-11 класи.-Тернопіль :Навчальна книга –

Богдан , 2007.

9. Ремех Т.О. Зошит , Правознавство (Практичний курс) , Вид.»Літера ЛТД»,

2009.

10.Танцюра А.І. Інтерактивні технології на уроках правознавства.-Х.: Вид.

група «Основа»,2005.

                                         Робочі матеріали

Тема. Конституційні права і свободи людини і громадянина.

План уроку :

1.Робота в парах.

2 «.Мікрофон».

3.Порівняльна таблиця.

4. Практикум.

5. Робота з підручником.

6. Робота в групах.

План вивчення нового матеріалу:

1.Конституційні права і свободи.

      2. Конституційні обов’язки громадян України

Робота в парах.

5.     Прочитайте скорочений текст розділу ІІ Конституції України. Об’єднайте наведені статті у групи.

6.     Дайте назву кожній групі статей. Оберіть одну із груп і складіть стислий перелік прав і свобод , що входять до цієї групи .

7.     З”ясуйте, чи відображені у Конституції України групи прав , записані в Загальній декларації прав людини?

8.     Визначте , якою мірою Конституція України відповідає Загальній декларації прав людини?

порівняльна таблиця, користуючись Конституцією України

Статті Конституції

Права гром –на

обов’язки гром – на

обов’язки

держави

Ст.23

 

 

 

Ст. 25

 

 

 

Ст.34

 

 

 

Ст.35

 

 

 

Ст.36

 

 

 

Робота з підручником  на ст.66, учні аналізують ситуації.

Робота в групах

Доберіть два – ти словосполучення зі словами «обов’язок», що відображають реальні ситуації вашого шкільного життя.

-         Чи завжди ви виконуєте ваші обов’язки ?

-         Чи є виконання обов’язків важким для вас ? Чому?

-         Поясніть, чи є обов’язки обмеженням ваших прав. Чому?

Пояснити , що означає «неухильно виконувати вимоги Конституції України та законів України, не посягати на права й свободи , честь і гідність інших людей»

Пояснити , що означає «кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори  в порядку і розмірах , установлених законом»

Пояснити , що означає «кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ними збитки»

Пояснити , що означає « шанування державних символів, захищати Вітчизну, її незалежність і територіальну цілісність».

Обговорення результатів.

Розгляд ситуацій:

5.     26 – річний громадянин М. щойно закінчив навчання в транспортному університеті, але працює не за фахом.

6.     22 – річний громадянин К.. навчається в професійно – технічному училищі.

7.     21 – річний громадянин Ф., який працює водієм , обраний депутатом районної ради.

8.     23 – річний  громадянин Т., який працює зварювальником , має 5 – річних синів – близнюків.

д/з., опрацювати параграф №9 . Як  ви вважаєте, що є важливішим – здійснювати свої права чи виконувати свої  обов’язки ?Наведіть приклади.