Розробки уроків з історії (6 клас). 

Розділ ІІІ.Історія Стародавньої Греції.

Тема1.Становлення античної грецької цивілізації.

 

 Тема: Природа і населення Стародавньої Греції.

 Мета: ознайомити учнів з географічним положенням,   природно - кліматичними умовами  Стародавньої  Греції ,вивчити ,чим займалися греки ,розглянути  життя, яке вирувало на  о.Крит ,удосконалити  навички роботи учнів у групах,   вміти працювати з картою; виховувати любов до Батьківщини , зневагу до війни.

 Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: показувати на карті  Стародавню  Грецію,     Пелопоннес,        Лаконіку,  о.Крит,   

                                 Аттику;визначати вплив природних умов на  життя людей та їхні релігійні вірування на   Балканському півострові та островах  

                                 Егейського моря  , заняття стародавніх греків;застосовувати та  пояснювати на прикладах поняття та терміни: міф, тераси.

Обладнання: карта Греції, виставка книг, рози, глечик з  чистою  водою.(рис, фарфор, папір, шовк), портрет Гомера.

  Епіграф «….не бачив

                  Кращої в світі ніде

                  Я країну….»   ГОМЕР

                     План  уроку:

   1.Гра-розминка

   2.Робота в групах.

   3.Робота з картою.

   4.Випереджаючі завдання.

   5.Робота з словником.

   6. Хвилинки цікавого.

   7.Історичний диктант.   

   8.Вправа « Склади речення»                                                                                             

    

                     Хід уроку.

 Організаційний  момент.

               До минулого стався з вдячністю,

               До сьогодення-діяльно,

               До майбутнього - відповідально.

Ці слова дуже пов’язані  з нашим уроком, бо сьогодні ми будемо згадувати минуле з величезною повагою,   на уроці «сьогодні» будемо творити, діяти, бо від наших знань набутих в школі залежить і наше майбутнє.

  Актуалізація опорних знань.  Спочатку, щоб розпочати наш урок,  ми проведемо розминку.  В нас є чотири команди .Керівники команд підійдуть і візьмуть зі столу  тільки ті речі , які пов’язані  з Китаєм. Пригадайте все, що стосується Стародавнього Китаю. Команди повинні пояснити свій вибір. Молодці!

- Чи знаєте Ви про чудеса світу?

-А ми з Вами розпочинаємо вивчати країну, де є чудеса  світу.  З цієї країни пішло багато крилатих висловів. Ця країна навіть пов’язана з нашою Україною. Це країна казкової краси, колиска європейської цивілізації, центр розумової діяльності.

Гомер казав: «…….не бачив

                    Кращої в світі ніде

                     Я країну….»

Це - Стародавня Греція.

План вивчення нового матеріалу:

 1 Географічне положення Стародавньої Греції.

 2 Три частини Материкової Греції.

 3.Заняття греків.

 4.Острів Крит.( ознайомче питання)

Робота в групах. Учні об’єднуються  в чотири групи, кожна одержує картку із завданням, що містить тему дослідження, яке необхідно провести з допомогою підручника. Для виконання завдання надається 10-12 хвилин, після чого групи представляють результати своєї роботи, під час яких учні можуть ставити питання, уточнювати незрозумілі моменти, тому що наприкінці уроку буде проводитися історичний диктант.

 1група.-Географічне положення.

 2.група.-Поділ Греції.

 3.група.-Заняття греків.

 4група.-Острів Крит.

 Робота з картою.

           1.Знайдіть Середземне море, Іонічне, Егейське  море?

          2.Покажіть територію Греції.

          3.Де знаходиться Балканський півострів?

 Отже, це гірська, скеляста країна, яку омивають три моря, багаті на рибу. Береги порізані, були випадки , коли півострова знаходилися далеко в морі, а морські затоки врізалися в суходоли, і утворювали бухти, зручні для стоянки суден. Коли ідуть великі дощі  , з  пагорбів  зливаються родючі грунти - тому греки насипають тераси .Зима коротка, взагалі клімат теплий.

Бесіда.1.Чим займалися греки?(рибальством, судноплавством, торгівлею,

               кораблебудуванням)

Повідомлення про Тесея.

  Висновок роблять діти про значення міфів.

Робота з словником.

 Аріадни нитка-це спосіб, що допомагає знайти вихід.

 Тераси - це смуги рівної землі.

Вчитель. Бесіда. На які частини поділяється Стародавня Греція?

Робота з картою  .                                                                                                                 

  -  Покажіть Материкову Грецію?

  -   Покажіть Середню, Південну Грецію?

  -   Опишіть географічне положення Греції щодо Єгипту , Месопотамії ,

       Індії. Яку назву мав півострів, на якому розташовувалася Греція?

 Отже, Стародавня Греція поділяється на Материкову, Острівну, Іонічну. Материкова Греція поділяється на Північну – це скелі, на схилах ростуть чагарники, суха трава, люди  займаються скотарством: переважно розводять овець, кіз; на Середню – це багата на луки, долини, рівнини, вирощують зернові культури - особливо ячмінь; на Південну, де розташована військова держава – Спарта, Лаконіка.

 Хвилинки цікавого. Про сучасну Грецію

              Егейці (о. Крит)

              Ахейці. ( Мікени)                                                              

   Закріплення  .Історичний диктант

                      1.Греція розташована на…півострові.

                      2.Півострів омиває 3 моря:…..,……,…… .

                      3.Найвища гора Греції_... .

                     4.Природні умови сприяли розвитку  … .

                     5.Південна частина Греції називається… .

                     6.Давні греки називали себе…… .

  Скласти  речення зі словами.

 1.Холодний клімат, Олімп, сніг, боги, рівнина, коні.

 2.Фермопільський прохід, сушити, Північна Греція, потрапити, Середня Греція.

 3.Аттика, Афіни, дань, Егейське море, Тесей, батько.

  Більш детально про о. Крит, егейців та їх культуру  ми дізнаємося на наступному  уроці.

Підсумки уроку.

 Домашнє завдання

      1.Опрацювати текст підручника.

      2.Виконати завдання на контурній карті.

      3.Опрацювати міфи, підготувати інсценізацію   грецьких міфів.

 В Греції кажуть « щасливої дороги і свіжої води».Я Вам бажаю щасливого майбутнього. А ще в Греції дуже цінували троянди. Існує легенда про те, що Батьівщиною троянд є Греція. Але спочатку вона була білою, вона утворилася з морської піни Афродіти. Але з роками вона перетворилася у червону, бо Греція вела постійні війни. Трояндами й вінками з троянд греки вистилали шлях переможцям. Був випадок, коли боги хотіли забрати неї і ліквідувати, але потім залишили, як символ миру, щоб люди бачили до чого призводять війни.

 Отже, я вам бажаю  прожити в мирі і побажати як греки « Щасливої дороги і чистої води»

                                 Література

  1.Бунятян К.П., Зубар В.М., Селюцька С.І.Історія Стародавнього світу. – К. :Либідь, 1997.

  2.Голованов С.О., Костирко С.В. Історія Стародавнього світу : Підруч. для 6 кл. – К. :Грамота, 2006.

 3.Інтегрований курс історії. 6 клас. Дидактичні матеріали. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – ( Б – ка журн. « Історія та правознавство», Вип.. 10.

  4.Історичний атлас з історії стародавнього світу для 6 кл.- К.: ДНВП., 2000 – 2005.

 5.Мокрогуз О.П. Всесвітня  історія. Історія України (інтегрований курс ) 6 клас :Робочий зошит. – Х.: Вид –  во  «Ранок», 2006.-112 с .:іл..

  6.Святокум О.Є.Всесвітня історія. Історія України .( інтегрований курс).Розробки уроків. – Х.: Ранок , 2006 .

  7.Святокум О Є. Всесвітня історія. Історія України. ( інтегрований курс).6 клас: Заліковий зошит для тематичного оцінювання  рівня навчальних досягнень. – Х. : Веста : Вид – во «Ранок», 2007.

  8.Шалагінова О.І., Шалагінов Б.Б. Історія стародавнього світу: Підручник для 6 класу середньої загальноосвітньої школи. -  К. : Зодіак – Еко, 2006.

 

   Тема. Мінойська палацова цивілізація

 

Мета : ознайомитися з цивілізацією острова Крит, а саме з географічним розташуванням, заняттям, ознаками характерними для

             Мінойської цивілізації, періодом розквіту та причинами  занепаду; показати роль міфів як історичного джерела

             ;виховувати негативне ставлення до війни.

 

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: учні зможуть : називати час розквіту Критської цивілізації; основні грецькі міфи Критського циклу, їхнії героїв, основні заняття греків, характерні риси Мінойської цивілізації ; показувати на карті територію Мінойської цивілізації ; наводити приклади культурних досягнень о.Крита ;визначати роль міфів як історичного джерела для вивчення найдавнішого періоду історії.

ОБЛАДНАННЯ :карта Стародавньої Греції, робочий матеріал для учнів, роздатковий матеріал, троянди.

 ЕПІГРАФ

«Острів прекрасний лежить посеред винно – темного моря,

 Крит плодоносний, навколо омивається хвилями. Сила ,

 Безліч там всякого люду живе а міст – дев’яносто .

 Кносс – це місто у критян найбільше».

                                             Гомер «Одіссея»

        План уроку

  1.Гра – перепустка

  2.Робота з картою.

  3.Словникова робота

  4.Інсценізація

  5.Опис малюнків

  6.Вправа «Чистий аркуш»

  7.Хвилинки цікавого

  8.Продовжіть речення….

 

    План вивчення нового матеріалу:

  1.Перекази про найдавнішу історію Греції.

  2.Археологічні відкриття Мінойської цивілізації.

  3.Розквіт та занепад Мінойської цивілізації.

 

              ЗАПАМ” ЯТАТИ  :

  3500 – 1100 рр. до н.е. -  Мінойська цивілізація      

  16 -15 ст. до н. е. –розквіт

 

              ХІД  УРОКУ

  І.Організаційний момент.

 ІІ .Актуалізація опорних знань

 Історія – це дуже цікава наука. Вона насичена різноманітними подіями, більшість з них відігравали важливу роль у розвитку суспільства, змінювали його.

  На минулому уроці ви розпочали вивчати тему

 « Стародавня Греція» .В історії Греції є багато таємниць. Одна з них. Населення Греції мало дві системи писемності: система А і Б.Письмо Б розшифрував Вентріс, військовий шифрувальник, який служив на Криті. Як він здивувався, коли виявилося, що це сучасний алфавіт Греції. А письмо А і досі нерозгаданим залишається. Може хтось із вас стане істориком чи археологом і розкриє ці таємниці. Все залежить від вас , від ваших знань набутих на уроках і від вашої наполегливості.

 

Щоб розпочати вивчення нового матеріалу нам потрібна  ПЕРЕПУСТКА. Нею стануть ваші знання .

  1.Де розташована Стародавня Греція?

  2.Чи існує зараз така країна?

  3.На які частини поділяється Стародавня Греція?

  4.Уявіть, що ви живете в Італії. Як ви можете потрапити з

     Італії до Греції?

  5. Чим займалися стародавні греки?

  6.Назвіть найбільші острови Греції.

 Це країна казкової краси, колиска європейських цивілізацій, центр розумової діяльності. Тож ми продовжуємо її вивчати, її історію, злети і падіння.

 

 ІІІ. Вивчення нового матеріалу  

 ТЕМА: МІНОЙСЬКА ПАЛАЦОВА ЦИВІЛІЗАЦІЯ

-         Знайдіть в темі нові поняття, невідомі слова

-         ПРОГНОЗ- Як ви думаєте –мінойська цивілізація мала високий чи низький  рівень розвитку? А в кінці уроку ми перевіримо правильність.

ЕПІГРАФ(обговорення)

-         Про що нам хоче розказати Гомер?

-         Які запитання Ви хотіли б поставити авторові?

 Отже, мета уроку: ознайомитися з цивілізацією на острові Крит, а саме : розташуванням, заняттям, ознаками Мінойської цивілізації, періодом розквіту та причинами занепаду; показати роль міфів як історичного джерела

     Ми будемо працювати за таким планом:

 1.Перекази про найдавнішу історію Греції

 2.Археологічні відкриття Мінойської палацової цивілізації

 3.Розквіт та занепад Мінойської цивілізації

     Запам’ятати :

 3500 -1100 рр. до н. е. – Мінойська цивілізація

 16 -15 ст.  до н. е. –розквіт

 

 1 Перекази про найдавнішу історію Греції

 Розповідь вчителя У 4 тисячолітті до нашої ери з”явилася дуже цікава і дивна цивілізація на півдні Балкан на п-ві Пелопоннес та на островах Егейського моря. Її називають

 ЕГЕЙСЬКА--- КРИТСЬКА----МІНОЙСЬКА

Центром був острів Крит, тому і називають Критська з столицею в місті КНОСС. Це був період високого розвитку суспільства, культури, господарства.

 У культурі кожного народу є усна народна творчість, яка багата на билини , казки , перекази і які передаються з покоління до покоління. Греки ж створили цілу низку міфів. Вони навіть поділяються на цикли: Троянський, Критський. Ці міфи переказували аеди. Це, переважно, люди , які поверталися з воєн , вони були очевидцями подій і тому їх переповідали, дещо вигадували

СЛОВНИКОВА  РОБОТА. МІФИ- вид усної народної творчості , характерний для періоду стародавнього світу . За змістом це перекази (фантастичні уявлення) про явища природи , історичні події , богів , героїв.

                                                   АЕДИ.

 ІНСЦЕНІЗАЦІЯ МІФА ПРО ТЕСЕЯ.

 БЕСІДА

-         Що нам стало відомо про острів Крит?

ОПИС МАЛЮНКІВ.

-         Якому міфу він присвячений ?

-         Поясніть , які зображені сцени з міфу?

-         Які крилаті вислови пов’язані з цим міфом?

Люди займалися торгівлею з іншими країнами, землеробством, садівництвом, володіли технікою будівництва

  ЛАБІРИНТ( в робочих матеріалах)

  Це морська держава, мала флот. В цей час люди в світі жили первісним ладом і не знали ні держави, ні законів, ні писемності.

ВИСНОВОК Міфи – важливе історичне джерело про далеке минуле Греції. У них багато вигадки, але у міфах багато цінної інформації.

 

ФІЗКУЛЬТ ХВИЛИНКИ.УЯВІТЬ СЕБЕ МАНДРІВНИКАМИ, ЯКІ ВІДВІДАЛИ ЛАБІРИНТ, (підстрибують, , ВИ НЕ МОЖЕТЕ ВИЙТИ(тупцюють) ВИ ВИЙШЛИ З ЛАБІРИНТУ (плескають у долоні)

 

 2.Археологічні відкриття Мінойської цивілізації

 Робота в парах.  Вправа «Чистий аркуш»

На дошці записані завдання, ви  шукаєте відповіді на завдання у підручнику на сторінці  138.   . Кожній парі по 2 завдання. Ці завдання є і у вас у робочих матеріалах. Виконуєте завдання і піднімаєте руки.

ЗАВДАННЯ

1.Чому цивілізація називається Мінойською?

2.Коли і ким була відкрита

3.В яких роках існувала Мінойська цивілізація?

4.Що залишила після себе могутня цивілізація?

5.Чому її називали палацова?

6.Чи мали вони писемність?

7.Які міста, острова нам відомі Мінойської цивілізації?

8.Хто розшифрував писемність « Б».

 

ХВИЛИНКИ ЦІКАВОГО

Про Лабіринт

Про лабріс

Про фрески  «Танець з биком» Цар і вся знать Криту вели життя , схоже на безперервне свято , яке складалося з розваг , чудернацьких видовищ , найулюбленішим з яких був танець з биком ( бик вважався у критян священною твариною). Команда натренованих танцівників – акробатів мусила розважати критську знать , уникаючи рогів розлюченого бика на арені , виконуючі складні акробатичні трюки : сальто , кульбіти , стрибки на спині бика. Один з фрагментів такого танцю зображено на фресці , яку знайшли під час розкопок. Часто акробати гинули , їх місця займали інші.

 Про Міноса. ( це було ім.”я , а може , титул) В цей час був побудований триповерховий  палац критського володаря загальною площею 15 тис. кв. м, в якому було понад 200 приміщень зі складною заплутаною  системою коридорів і галерей.

 

« Наші стіни стоять не на землі, а на морі»

Критяни навіть не будували оборонних споруд навколо міст. А греки не будували міст біля берегів.

Але несподівано земля Криту зазнала катастрофи. На острові Фера відбулося виверження вулкану, і це стало причиною землетрусу на о.  Крит. Морські хвилі висотою до 100 метрів накривали все живе на острові. Землетрус миттєво знищив міста, чарівні палаци, людей. Вважають, що тоді з”явився

ГИБРАЛТАР, БОСФОР, ДАРДАНЕЛА

 А в цей час племена ахейців скористалися лихом і без перешкод пристали до берега і захопили його.

ВИСНОВОК землетрус і племена ахейців-це причини загибелі Мінойської палацової цивілізації.

 

ВОНИ СТВОРИЛИ АХЕЙСЬКУ ПАЛАЦОВУ ЦИВІЛІЗАЦІЮ, ЯКУ РОЗКОПАВ Г, ШЛІМАН, І ПРО ЯКУ СКЛАДЕНО БАГАТО МІФІВ.

 

Ми робили ПРОГНОЗ Мінойська палацова цивілізація мала високий чи низький рівень  розвитку?

 4.Узагальнення та систематизація знань

 ПРОДОВЖІТЬ РЕЧЕННЯ…

  1.Мінойська цивілізація мені запам’яталася  тим, що….

  2.Мінойська цивілізація загинула тому, що….

  3.Населення  острова Крит займалося …

  4.В 1900 році А.Еванс розпочав …..

  5.Мінойську цивілізацію назвали палацовою тому, що….

  6.Країна була остаточно знищена племенами….. .

 

5.ПІДСУМКИ.Міфи – це історичне джерело. Вони стали основою для розвитку літератури, надихнули на створення шедеврів майстрів образотворчого мистецтва.

ОЦІНЕННЯ.

Домашнє завдання.

  1.Опрацювати параграф

  2.Підготувати міфи Троянського циклу.

 

                           Література

  1.Бунятян К.П., Зубар В.М., Селюцька С. І. Історія Стародавнього світу. – К.6 Либідь, 1997.

  2.Голованов С.О., Костирко С.В. Історія  Стародавнього світу: Підруч. для 6 кл. – К. : Грамота, 2006.

  3.Гомерова « Іліада» / Переказ К. Словацької. К. : Веселка, 1980.

  4.Гомерова « Одіссея» /Переказ К. Гловацької . К. : Веселка, 1981.

  5.Інтегрований курс  історії. 6 клас. Дидактичні матеріали. – Х. : Вид. група « Основа» , 2006. – ( б – ка журн. « Історія та правознавство», Вип.. 10 ( 34).

  6.Міфи  давньої Греції / Переказ К. Словацької . К., 1980.

  7. Мокрогуз О.П. Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс ).6 клас : Робочий зошит. – Х. : Вид – во « Ранок» , 2006.

  8. Святокум О.Є.  Всесвітня історія. Історія України. ( інтегрований курс ) 6 клас : Розробки уроків , - Х. : Вид – во «Ранок», 2006.

                                                          

 

   РОБОЧІ  МАТЕРІАЛИ   ДЛЯ УЧНІВ

                    ТЕМА : МІНОЙСЬКА ПАЛАЦОВА    ЦИВІЛІЗАЦІЯ.        

    План вивчення нового   матеріалу:

  1.Перекази про найдавнішу історію      Греції

  2.Археологічні відкриття Мінойської  цивілізації.                                      

  3.Розквіт та занепад Мінойської  палацової цивілізації.

  

                 ПЛАН  УРОКУ:

  1.Гра – перепустка

  2.Робота з картою

  3.Словникова робота

  4.Інсценізація

  5.Опис малюнків                     

  6. Вправа «Чистий  аркуш»

  7.Хвилинки цікавого

  8.Продовжіть речення…

                                                                                                                           

                                                Метод « Чистий аркуш»

  1.Чому цивілізація називалася Мінойською?

  2.Коли і ким була відкрита?

  3.В яких роках існувала  Мінойська цивілізація?

  4.Що залишила після себе могутня цивілізація?

  5.Чому її назвали палацова?

  6.Чи мали вони писемність?

  7.Які міста нам відомі Мінойської цивілізації?

  8.Хто розшифрував писемність «Б»?

 

           

                                      Продовжіть речення

 1.Мінойська цивілізація мені запам’яталася  тим, що…….

 2.Мінойська цивілізація загинула тому, що……

 3.Населення острова Крит займалося ….

 4.В 1900 році англійський археолог Артур Еванс розпочав…….

 5. Мінойську цивілізацію назвали палацовою тому, що….

 6.Країна була остаточно знищена племенами………

 

               

                  СЛОВНИЧОК

 Цивілізація –певний ступінь розвитку

 Міфи            - фантастичні оповідання,  

                         перекази про богів,    

                         героїв.

 Аеди           –  мандрівні співці

 Фреска       -  це малюнок фарбами на

                         вогкій штукатурці

 Лабіринт    - палац із численними      

                        кімнатами та заплутаною

                        системою переходів

КРИЛАТИЙ  ВИСЛІВ « НИТКА   АРІАДНИ»

Тема.   Ахейська палацова цивілізація.

Мета. Ознайомитися з історією Мікенської Греції;   розглянути причини занепаду ахейських держав; дати уявлення про господарське життя і

            суспільні  відносини в Греції в 11 – 9 ст. до н.е. ; удосконалити  навички роботи із заповнення порівняльної таблиці ; виховувати

            повагу до історичних джерел.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: називати час розквіту Мікенської цивілізації, дату Троянської війни, час відкриття археологами Мікенської цивілізації, основні міфи Троянського циклу, , їхніх героїв, основні заняття греків, характерні риси Мікенської цивілізації, напрями морських походів ахейців та вторгнення дорійців; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «мікенська культура », визначати вплив природних умов на життя людей та їхні вірування.

          План уроку

 1.Робота з картою

 2.Історичний диктант

 3.Інсценізація

 4.Складіть розповідь

 5..Словникова робота.

 6..Хвилинки цікавого

 7..Робота з підручником

 8.Заповнення порівняльної таблиці.

                      Хід уроку.

 Організаційний момент.

 Якось батько подарував Генріхові книжку з малюнками; на одному з них було зображено палаючу Трою, оточену мурами. Хлопчик спитав у батька: «Тату, а чи насправді були в Трої такі товсті стіни, як тут  на малюнку?». «Напевно, були», - відповів батько. « Тоді, - вигукнув Генріх, - вони не змогли зникнути без сліду! Я виросту, поїду в Грецію і обов’язково  їх відкопаю» Генріх Шліман здійснив дитячу мрію. Так і ви зможете в майбутньому розгадати якусь таємницю. Все залежить від вас самих і від ваших набутих знань.

 Актуалізація опорних знань

   Робота з картою

-         Покажіть на карті Стародавню Грецію, о. Крит.

-         Визначте розташування Греції відносно Давнього Єгипту.

-         Назвіть та покажіть на карті міста та області Стародавньої Греції.

Вибіркова перевірка домашнього завдання

-         перевіряється завдання на контурних картах.

Історичний диктант

1.      Час виникнення Критської цивілізації….

2.      Столицею Мінойської цивілізації було…..

3.      Найвищої могутності Критська держава досягла …

4.      У Міноса був «сучасний палац», який називався ….

5.      Цивілізація Криту загинула тому, що…

6.      Після себе критяни залишили багато…..

7.      Після загибелі Критського царства з материка на острів почали переселятися племена…..

 Отже , ми сьогодні розглядаємо Ахейську палацову цивілізацію.

 Метод власного цілепокладання – пригадайте , які слова або терміни знайомі з даної теми.

 Бесіда  1.Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

 2.Про що ви б хотіли почути?

 

 План вивчення нового матеріалу:

  1.Перекези про ахейців

  2.Археологічні відкриття Ахейської цивілізації

  3.Розквіт та занепад Ахейської палацової цивілізації.

                      Запам’ятати :

 15 – 13 ст. до н. е. – розквіт Мікенської культури.

 1876 р. – археологічні розкопки

Інсценізація міфа з Троянського циклу.

 Бесіда

  1.Про що  ми довідалися з міфа?

  2.Чим займалися ахейці?

  3.Що ми довідалися про владу?

  4.Що собою представляло суспільство ахейців?

Опишіть палаци ( за малюнком), що належали до ахейської цивілізації

Робота з  контурною картою

-         позначте Пелопоннес

-         позначте нові міста на Пелопонессі  - -Мікени, Аргос, Тіринф, Фліунт.

-         Позначте Трою в Малій Азії.

Висновок роблять діти про роль міфів та про розвиток ахейської цивілізації.

 2.Археологічні розкопки.

 Робота з словником Мікенська культура – культура ахейського народу, що склалася під впливом критської цивілізації

Розповідь вчителя про  те, що Г.Шліман досяг трьох вершин – відкрив «скарбницю» Пріама , царські поховання в Мікенах, поселення в Тірінфі.

Хвилинки  цікавого Генріх Шліман не був професіоналом .Розкопки проводилися необережно, квапливо – значну частину знахідок було пошкоджено, навіть знищено.

Показ книги Г. Штоля « Генріх Шліман» , речей ,які були знайдені при розкопках.

 Висновок, незважаючи на те , що багато речей було пошкоджено, ім.”я  Шлімана залишилося в  пам”яті     людства.

3. Розквіт та занепад ахейської палацової цивілізації.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

 1.Чому ахейську цивілізацію називали палацовою?

 2.Які племена загрожували ахейцям?

 3.Що таке воєнна демократія?

 4.В чому перевершували дорійці ахейців?

 5.Яке місто і яка область зберегли свою незалежність?

 Висновок: на межі 13 – 12ст.Мікенська цивілізація зазнала страшного удару – варварські племена ринули на південь, у багаті й квітучі області Середньої Греції  та Пелопонессу, а також у Малу Азію. Швидкий розпад найбільших мікенських держав , що настав за цією катастрофою, пояснюється не стільки силою натиску північних варварів, скільки слабкістю внутрішньої структури самого мікенського суспільства.

 

Узагальнення і систематизація знань.

Заповніть таблицю «Спільні та відмінні риси Мікенської і Критської цивілізацій»

Мікенська цивілізація

Критська цивілізація

                                СПІЛЬНЕ                          

СПІЛЬНЕ

 

 

 

 

 

 

                     ВІДМІННЕ

ВІДМІННЕ

 

 

 

 

 

Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

-         Після занепаду критської цивілізації найбільш яскравим прикладом розвитку цивілізації стала Мікенська культура, часом розквіту якої заведено вважати 15 – 13 ст. до н.е.

-         Мікенська культура загинула в результаті завоювань дорійців.

-         Незважаючи на занепад і застій в 11 – 9 ст. до н. е. грецьке суспільство внутрішньо готувалося до нового злету; багато в чому цьому сприяло поширення заліза

Оцінювання

Домашнє завдання

-         опрацювати параграф

-         виконати завдання на контурній карті

-         повідомлення про Гомера, про Троянську війну.

                                                                                 Література

  1. Голованов С.О. , Костирко С.В. Історія Стародавнього світу : Підр. Для 6 кл. – К. : Грамота, 2006.

  2. Інтегрований курс історії . 6 клас. Дидактичні матеріали. – Х. : Вид. група « Основа» , 2006. – ( Бібліотечка журн. « Історія та правознавство», Вип..10.

  3.Мокрогуз О.П. Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс ). 6 клас : Робочий зошит. – Х. : Вид – во « Ранок», 2006.

  4.Навчальний атлас. Історія стародавнього світу. – К.: Картографія, 2000 -2004.

  5.Святокум О.Є. Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс ).6 клас : Розробки уроків. – Х. : Вид – во « Ранок», 2006.

  6.Штоль Г. Генрих Шлиман : Мечта о Трое / Сокр. Пер. С нем. А. Попова и А.Штекли.  – М. : Мол. Гвардія, 1991.

  .                        ТЕМА. Утворення Афінської  держави.

МЕТА. Дослідити  особливості державного устрою Афін ;   

              ознайомитися з реформами Солона та тиранією  в Афінах;

              розкрити причини  повалення тиранії ; удосконалити навички

              роботи зі схемою, оволодівання новим матеріалом в    

              інтерактивній формі ;висловлювати власну точку зору на

              різні проблеми.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть :називати час проведення реформ Солона, утвердження тиранії Пісістрата в Афінах ;показувати на карті території Аттики; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни : «тиранія» ,  «громадянин»; порівнювати соціальний та державний устрій Спарти та Афін; висловлювати власне ставлення до демократичної форми правління.

                                      ПЛАН  УРОКУ

 1.Гра – розминка «Чиста дошка»

 2.Робота з картою.

 3.Словникова робота.

 4.Інтерактивне конспектування ( дослідження)

 5. Вправа «Оживи схему»

 6.  Робота в групах

 7 .Вправа «Заповни таблицю»

 

                                 Хід    уроку

 1.Організаційний момент

 2.Актуалізація опорних знань.

  Розминка гра «Чиста дошка»

 ( учитель записує на дошці запитання, які стосуються минулої теми, на які учні повинні дати відповіді. В процесі аналізу відповідей,  учитель витирає опрацьовані питання. Робота буде успішною, якщо дошка стане чистою.)

 Запитання

   1.Як називалася місцевість, де виникла спартанська держава?

   2.Як називали  рабів?

   3.Хто такий Лікург?

   4.Хто користувався найбільшою владою?

   5.Що таке апелла?

   6.Що сприяло створенню Пелопоннеського  союзу?

   7.Яка мета Пелопоннеського союзу?

Отже, особливості розвитку Спарти визначили необхідність організації управління підкореним населенням. Законодавство Лікурга допомогло перетворити Спарту на єдиний військовий табір. Спартанське військо було найкращим у Греції, але в економічному й культурному розвитку Спарта не досягла вершини.  А сьогодні ми розглянемо Афінську державу. Я вам пропоную урок – дослідження , ми порівняємо розвиток Спарти та Афін - держави, історію якої ми маємо можливість дослідити.

3.Вивчення нового матеріалу.

 Мета уроку.

   План вивчення нового матеріалу

 1 . О бєднання  Аттики.

 2.Закони Драконта, Солона.

 3.Тиранія в Афінах.

 4.Повалення тиранії та завершення формування афінської держави.

           Запам’ятати :

594 р. до н.е. –реформи Солона

560 р. до н.е. – тиранія Пісістрата.

 Робота з картою :

1.     Знайдіть область – Спарту .

2.     В якій частині розташована Аттика?

3.     Назвіть міста Аттики.

-         Пригадайте, які міфи ви розглядали на уроках історії та зарубіжної літератури?

-         Чи згадувалися там Афіни , Аттика ?

1.Коментоване читання. Учні досліджують текст параграфа і записують у зошити основні заняття жителів Аттики, а також значення нових понять.

 Словникова робота

 Агора – ринкова площа, місце народних зборів;

 Акрополь – укріплена частина грецьких міст;

 Аристократія – привілейована верства населення;

 Демос – усі вільні громадяни Греції, народ;

 Поліс – місто – держава в давніх греків, складався з міст і земель навколо нього;

 Метки – городяни, які не мали повних прав громадянських (переселенці з інших країв, відпущені на волю раби).

 

2 . Закони Драконта, Солона.

 Інтерактивне конспектування

 Запишіть в зошити все ,що ви знаєте про закони Драконта.

  Доповнення вчителя. Схема

Повноправні громадяни (чоловіки)

 

Жінки, члени родини

                                                               Не брали участь у прийнятті

                                                                              рішень

Метеки

 

 

Раби

Устрій

Спарта

Афіни

 

соціальний

 

 

 

державний

 

 

 

Коментування схеми. Існувало боргове рабство, боргові камні . Але ці закони скасовували право родової аристократії на кровну помсту, а судовий розгляд та каральні функції передавалися ареопагу. За законами  передбачалися суворі покарання. Пізніше  частина законів була пом’якшена Солоном.

Робота  в групах. Клас об’єдную   в чотири  групи і даю завдання ( 3– 5 хв.) Реформи Солона.

  1 група. – Скасування боргового рабства.

  2 група. – Поділ населення в Афінській державі.

  3 група. – Основи приватної власності, судочинство.

  4 група. – Значення реформ Солона

Отже, реформи Солона заклали основи афінської демократії ( народовладдя).Однак навіть при демократичному устрої суспільства, коли кожен громадянин мав право брати участь у політичному житті держави, найбільші привілеї мали багаті люди.

 

3.Тиранія в Афінах.

Розповідь вчителя про те .Що за Пісістрата зросла економічна, військова й політична могутність Афін, розвивалися торгівельні зв’язки  з Причорномор’я  і Фракією. З а часів його правління Афіни піднеслися і як культурний центр.

 

4.Повалення тиранії і завершення формування афінської держави.

Робота з підручником. Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

-         Чому було повалено тиранію в Афінах?

-         Які реформи були проведені в Афінах?

-         Хто отримав найбільшу підтримку в Афінах?

4.Узагальнення і систематизація  знань

Оскільки на початку уроку ми домовилися дослідити та порівняти розвиток Афін та Спарти, то проблемне завдання: «Порівняйте 

соціальний та державний устрій Афін та Спарти».

5.Підсумки уроку

 - Афінське суспільство розвивалося в напрямку  зміцнення демократії та обмеження влади родової знаті :в Афінах утверджувалася рабовласницька демократична республіка;

 - Спартанці називали себе «громадою рівних». У 30 років чоловіки ставали громадянами. Проте навіть дорослі громадяни не могли розпоряджатися  собою і мали підкорятися загальним правилам.

6.Домашнє завдання

-  Опрацювати текст.

- Вивчити визначення понять: агора, акрополь, аристократія, демократія, метки.

               Література

1.Голованов С.О., Костирко С.В. Історія Стародавнього світу : Пірруч. Для 6 класу, - К.: Грамота, 2006.

2.Інтегрований курс історії . 6 клас. Дидактичні матеріали. – Х. : Вид . група « Основа», 2006. – ( Бібліотечка журн. « Історія та правознавство», Вип.. 10.

3.История древнего мира/ Под ред.. И.М. Дьяконова,  В.Д. Нароновой, И.С. Свенцицкой. – Кн..1.: Ранняя древность. – М.:Наука, 1989.

4.Мокрогуз О.П.Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс ).6 кл.: Робочий зошит. – Х. : Вид – во « Ранок», 2006.                             

                                                     Тема . Давня  Спарта.

Мета. Ознайомити  учнів з процесом виникнення Спартанської держави і  особливостями державного устрою Спарти, розглянути  закони

          Лікурга, удосконалити навички установлення причинно – наслідків зв” язків  , формування висловлювати власну думку.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть :Показувати на карті область Лаконіку , Спарту ; називати особливості державного устрою; застосовувати та пояснювати на прикладах  поняття « спартанське виховання»; визначати вплив природних умов на життя людей та їхні  вірування на Балканському півострові та на островах Егейського моря., особливості розвитку Спарти, а також причини , що їх зумовили.

                                   План уроку

  1.Розминка. Гра « Вільний мікрофон»

  2.Експрес – опитування

  3.Вправа « Дерево пізнання»

  4.Робота з картою

  5.Групова робота

  6.Вправа « Заповни пропуски»

  7.Повідомлення.

  8.Словникова робота.

  9.Вправа « Три – сім»

                          Хід уроку

 Організаційний момент

 Актуалізація опорних знань

 Звучать  фрагменти музикальних творів К. Пендерецького,  А.Пануфника  «С  рассказа Одиссея». Щойно ви прослухали  уривок.

  Метод « Вільний  мікрофон»

-         Про що ця мелодія?

-         Які картини постають перед вами, коли ви її слухаєте? 

 ( учні розповідають про поеми Гомера)

  Експрес – опитування

 1.Назвіть основні риси  розвитку господарства Греції?

 2.Які міста утворилися на берегах Понту Евксинського?

 3. Охарактеризуйте військову організацію греків.

 4.З яких верств складалося суспільство гомерівського періоду?

 5.Що вам відомо про перші  писані закони?

Заповніть пропуски  в тексті.

 Син троянського царя Пріама, якого звали ………, викрав жінку  спартанського царя Менелая, яку звали …….Ахейські царі об’єднались  і вирішили помститися Трої. В « Іліаді» розповідається, що ……..відмовився битися за ахейців. Його найдорожчий друг……….загинув від руки найхоробрішого з троянців…………….

 Установіть відповідність між термінами та їхніми визначеннями.

 Агора…….                                        Благородні люди.

 Базилевси….                               Царі

 Демос                                           народ

 Аристократи                               майдан

 Молодці! Ми продовжуємо  вивчення теми  «Греція в ІІ – І тис до н.е.», Єдиної держави на той час на території Греції не було. На кожному острові, у кожній гірській долині виникала самостійна держава. Найбільшу роль в історії Давньої Греції відіграли Афіни та Спарта.

    Мотивація навчальної діяльності учнів.

  Повідомлення теми і мети уроку.

  Вправа «Дерево пізнання». Кожен записує на листочку «Дерева пізнання» свої побажання на урок; озвучує його, виходить до дошки і прикріплює його на дереві.

   Вивчення нового матеріалу

                    План вивчення нового матеріалу:

 1.Утворення Спартанської держави.

 2.Закони Лікурга

 3.Соціальний та державний устрій Спарти

 4.Посилення Спарти .

                     Запам’ятати :

 ХІ ст. .до н.е. – поява дорійців на Балканському півострові

 6 ст. до н.е. – посилення Спартанської держави

 

  Робота з картою.

-         Де розташована Греція?

-         Назвіть та покажіть основні області Греції.

-         Які з племен заселяли  Балканський півострів?

-         Де оселилися племена ахейців, дорійців?

Використання опорних тез.

 На дошці записані опорні тези , слова про виникнення  Спартанської держави і пропоную учням використати їх , складаючи розповідь.

               Спартанська  держава

 1 група

Племена ахейців та дорійці;

Південний Пелопоннес

Величезні зусиля, численні втрати;

2 група

Ілоти, спартіати;

Лаконіка, розселили ілотів;

Періеки, вільні, не брали в державних справах.

3 група

Ненавиділи один одного

Поневолені ахейці

 Військовий табір.

4 група

Мессенія

І Мессенська війна, 18 років, ІІ Мессенська війна

Поразка мессенців,  перетворення на ілотів.

( виступи груп з певним дослідженням)

       спартіати

Періеки(ті, що живуть поруч)

      Ілоти ( раби)

Отже, завойовники поневолили місцеве  населення та використовували його працю, позбавивши громадянських прав.

2. Закони Лікурга

Робота з підручником. Заповніть пропуски в тексті « Земельні відносини в Спарті за законами Лікурга».

Уся земля була проголошена……………. І поділена на……..наділів. Разом із землею було поділено і ……… . Земельні ділянки переходили від……………….. до………………… .Усі раби належали……………… .

 

Повідомлення про спартанський спосіб виховання.

Отже, основними завданнями спартанської держави стало утримання в покорі поневолених народів, які годували спартанців. Кожен спартіат із дитинства готувався стати воїном.

 

3.Соціальний та державний устрій Спарти.

Розповідь вчителя. Робота з схемою.

 

5 ефорів

 

2 царі

 

Герусія( 28 осіб)

спартіати

Апела

Збори спартіатів

Періеки ( ті, які живуть навколо )

Вільні люди, позбавлені прав.

Ілоти ( раби )

Безправні селяни

           

Робота з словником

Герусія – рада старійшин ( обговорювали питання )

Апела – збори ( могли схвалити або відхилити рішення герусій.

Лаконічна мова – говорити коротко, влучно і зрозуміло.

Гегемонія – повна влада.

 4. Посилення Спарти. У 550 р.до н.е.  був створений Пелопоннеський союз , до якого увійшли Коринф , Мегера , Егіна. Метою створення цього союзу було досягнення гегемонії Спарти в Елладі і боротьба з Афінами. Про події пов’язані з Афінами та Спартою ми дізнаємося на наступних уроках.

Узагальнення і систематизація знань.

Вправа « Три – сім»

Пропоную учням скласти і записати до « шпаргалки» 2 – 3 питання з теми. Потім, використовуючи метод « Три – сім» , учні перевіряють свої знання з даної теми. Учні сидять колом. Учитель ставить запитання  та обирає учня, який буде відповідати. Якщо учень відповідає правильно, то він ставить наступне запитання. Відповідати має учень, що сидить третім  від  даного учня, якщо рахувати за годинниковою стрілкою. Після цього учня рахуємо вже чотири, потім п’ять , шсть…Цей метод змушує всіх учнів уважно стежити за лічбою та не допускати повторень.

 Підсумок уроку

Наскільки здійснились ваші очікування від уроку? ( На « Дереві пізнання» учні прикріплюють листочки зі своїми відповідями, озвучують їх.

 Домашнє завдання

1.Опрацювати параграф

2.Про що свідчать вислови спартанців:

- не місця прославляють людей, а люди прославляють місця.

- Ми, спартанці, питаємо про ворогів – не скільки їх, а де вони ?

- Одну спартанку, захоплену в полон, продавали в рабство. Покупець спитав, що вона може робити. Дівчина відповіла : « Бути вільною»

- На війні кульгавість – не біда ! Адже там треба не бігати, а стійко стояти на одному місці.

          Література

1.Голованов С.О.,Костирко С.В. Історія Стародавнього світу: Підруч. для 6 кл. – К.: Грамота, 2006.

2.Мокрогуз О.П. Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс) .6 клас : Робочий зошит. – Х. : Вид – во « Ранок» , 2006.

3.Святокум О.Є. Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс ). 6 клас: Розробки уроків. – Х.: Веста: Вид – во « Ранок», 2006.

4.Шалагінова О.І., Шалагінов Б.Б. Історія стародавнього світу: Підруч. для 6 кл.- К.: Зодіак – Еко, 2006.

 

                                      

                                   

             

                                                  

                                                      

                                                   .